منظور از بیماری­های غیرواگیر یا NCD چیست؟

بیماری­های غیرواگیر (NCDها) به بیماری­هایی اطلاق می­شود که از یک فرد به فرد دیگر قابل انتقال نیست. بیماری­های غیرواگیر سالانه ۴۱ ملیون قربانی در سراسر جهان می­گیرد. این رقم ۷۱% کل آمار مرگ و میر شامل می­شود. مطالعات نشان می­دهد خطر بروز بیماری­های غیرواگیر در میان تمامی گروه­های سنی، منطقه­ای و ملی وجود دارد.

بیماری­های غیر واگیر شامل چه بیماری­هایی می­شود؟

  •        بیماری­های قلبی عروقی
  •        سرطان
  •        بیماری­های تنفسی
  •         دیابت
  •        بیماری­های مغز و اعصاب

اصلاح چه رفتارهایی می­تواند به ما کمک تا به بیماری­های غیرواگیر مبتلا نشویم ؟

رقتارهای اصلاحی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری­های غیر واگیر تاثیر به سزایی دارد. تغییر در سبک زندگی ناسالم و کنار گذاشتن عادات ناسالم و پر خطر می­تواند در جهت جلوگیری از ابتلا به بیماری­های غیرواگیر به ما کمک کند. رعایت موارد زیر می­توانند به ما در این مورد یاری رساند:

  •       عدم مصرف دخانیات و مشروبات الکلی
  •       تغذیه سالم عدم مصرف بیش اندازه از نمک و روغن در وعده­های غذایی
  •       افزایش تحرک جسمانی و گنجاندن ورزش در برنامه روزانه به ویژه برای سالخوردگان و کودکان

ابتلا به بیماری­های غیر واگیر چه مخاطراتی را برای فرد و جامعه می­تواند به همراه داشته باشد؟

مطالعات نشان می­دهد با توجه به بالا بودن هزینه­های درمانی مرتبط به بیماری­های غیرواگیر افراد مبتلا وارد چرخه فقر شده و بهره­وری اجتماعی خود را به شدت از دست می­دهند. همچنین با وجود آن­که در سال­های گذشته این بیماری­ها افراد سالخورده و ثروتمند را مبتلا می­کرد اما امروزه جوان­ها همچنین طبقت اجتماعی آسیب­پذیر بیش از دیگران در معرض ابتلا به این بیماری­ها هستند.  از این رو توجه فردی و اجتماعی به پیشگیری از عوامل ابتلا به بیماری­های غیر واگیر (NCDها) اهمیت فراوانی دارد.

چه گروه­هایی می­توانند در جهت کنترل و پیشگیری از بیماری­های غیرواگیر به جوامع کمک کنند؟

از سال ۲۰۱۰  بیماری­های غیر واگیر مورد توجه مسئولین در سطح بین المللی قرار گرفت. برای مثال می­توان به بیانیه سیاسی سازمان ملل در خصوص مراقبت و پیشگیری از بیماری­های غیرواگیر در سال ۲۰۱۱  و یا برنامه جهانی سازمان بهداشت ۲۰۱۳- ۲۰۲۰ اشاره کرد.  این برنامه­ها دولت­ها را ملزم به انجام فعالیت­های مختلف در خصوص مقابله و پیشگیری از بیماری­های غیرواگیر می­کنند. علاوه بر دولت­ها و نهادهای بین المللی، جوامع مدنی و تشکل­های غیر دولتی نیز می­توانند در این خصوص تاثیر به سزایی داشته باشند. آن­ها به عنوان انعکاس­دهنده صدای افراد مبتلا می­توانند دولت­ها را در تصمیم­سازی، برنامه ریزی و  ارائه خدمات مناسب به جوامع هدف کمک کنند.  همکاری مشترک دولت­ها، نهادهای بین المللی و تشکل­های غیر دولتی می­تواند مسیر روشنی را در جهت مقابله با بیماری­های غیر واگیر برای ما ترسیم کند.

بیماری های غیر واگیر

سرطان : cancer
دیابت: diabetes
بیماری مغز و اعصاب : stroke
بیماری تنفسی : Asthma
بیماری قلبی : heart diseases
بیماری کلیوی: chronic kidney disease

آخرین مطالب

ابتلای ۱۱ درصدی ایرانیان بالای ۲۵ سال به «دیابت نوع ۲» سخنرانی آقای دکتر مسجدی دبیر کل شبکه ملی پیشگیری از بیماری های غیر واگیر در سمینار روز جهانی دیابت بازدید نماینده سازمان جهانی بهداشت از جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران برگزاری «بیستمین کنگره بین المللی تازه‌های قلب و عروق» در برج میلاد تهران لوپوس، بیماری ناخوانده در کمین سیگاری‌ها نشست مجمع عمومی «شبکه ملی بیماری‌های غیرواگیر» با حضور “نماینده سازمان جهانی بهداشت” در دفتر مرکزی «جمعیت» نشست رسمی کمیته طرح، برنامه و بودجه‌ «شبکه ملی پیشگیری بیماری‌های غیرواگیر» در دفتر مرکزی «جمعیت» نخستین نشست کمیته حمایت‌طلبی و جذب منابع «شبکه ملی بیماری‌های غیرواگیر» بازدید دکتر کمال اکبری معاون مشارکت های اجتماعی وزارت کشور از شبکه و دیدار با اعضای شبکه کارگاه اموزش راهکار های علمی و عملی ترک دخانیات در بیستمین کنگره تازه های قلب و عروق مورخ ۲۱ شهریور در برج میلاد