بیماری قلبی عروقی به هر نوع بیماری گفته می شود که دستگاه گردش خون را تحت تاثیر قرار می دهد. تلافات ناشی از بیماری­ های قلبی عروقی ۲۰% بودجه سلامت بعضی از کشورها را به خود اختصاص می دهد..  ۸۰% آمار مرگ و میر در کشورهای کم درآمد به بیماری­های قلبی اختصاص دارد. پیش بینی ها نشان داد در سال ۲۰۰۸  بیش از هفده میلیون زن و مرد در سراسر جهان بر اثر ابتلا به این بیماری ها جان خود را از دست داده اند.

تشخیص زودهنگام و معاینات روزمره و کم هزینه می در مراحل ابتدایی در میان افرادی که خطر بروز بیماری های قلبی عروقی در آن ها بالاست می تواند از بسیاری حملات قلبی پیشگیری کند. افرادی که حملات قلبی عروقی را پشت سر گذاشته اند مستعد حملات مرگبار بعدی هستند. از این رو کنترل های دارویی با تجویز نسخه های ترکبی از آسپیرین، داروهای ضد کلسترول و قرص های ضد فشار خون می تواند برای این افراد حیات بخش باشد. در موارد ضروری تر ارائه خدمات جراحی و مراقبت های ویژه برای این بیماران ضروری می است.

با این حال بسیاری از موارد ابتلا به بیماری های قلبی عروقی از طریق عدم استعمال دخانیات، تغدیه سالم، حفظ فعالیت جسمانی منظم و روزمره، پایین نگه داشتن فشار و چربی خون، پیشگیری از دیابت قابل کنترل و پیشگیری است.

همانطور که گفته شد بیماری های قلبی عروقی هزینه های سنگینی به سیستم بهداشت درمان در جوامع مختلف به ویژه در کشورهای کم درآمد تحمیل می کند که می توان با اجرایی سازی برنامه های زیر از تحمیل این گونه هزینه ها جلوگیری نمود.

  •       اجرایی سازی سیاست های جامع کنترل مصرف دخانیات
  •       در نظر گرفتن مالیات برای مواد غذایی حاوی چربی، شکر و نمک
  •       طراحی مسیرهای پیاده روی و دوچرخه سواری در فضای شهری برای افزایش فعالیت بدنی شهروندان
  •       ارائه وعده های غذایی سالم در مدارس و در میان کودکان

بیماری های غیر واگیر

سرطان : cancer
دیابت: diabetes
بیماری مغز و اعصاب : stroke
بیماری تنفسی : Asthma
بیماری قلبی : heart diseases
بیماری کلیوی: chronic kidney disease

آخرین مطالب

ابتلای ۱۱ درصدی ایرانیان بالای ۲۵ سال به «دیابت نوع ۲» سخنرانی آقای دکتر مسجدی دبیر کل شبکه ملی پیشگیری از بیماری های غیر واگیر در سمینار روز جهانی دیابت بازدید نماینده سازمان جهانی بهداشت از جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران برگزاری «بیستمین کنگره بین المللی تازه‌های قلب و عروق» در برج میلاد تهران لوپوس، بیماری ناخوانده در کمین سیگاری‌ها نشست مجمع عمومی «شبکه ملی بیماری‌های غیرواگیر» با حضور “نماینده سازمان جهانی بهداشت” در دفتر مرکزی «جمعیت» نشست رسمی کمیته طرح، برنامه و بودجه‌ «شبکه ملی پیشگیری بیماری‌های غیرواگیر» در دفتر مرکزی «جمعیت» نخستین نشست کمیته حمایت‌طلبی و جذب منابع «شبکه ملی بیماری‌های غیرواگیر» بازدید دکتر کمال اکبری معاون مشارکت های اجتماعی وزارت کشور از شبکه و دیدار با اعضای شبکه کارگاه اموزش راهکار های علمی و عملی ترک دخانیات در بیستمین کنگره تازه های قلب و عروق مورخ ۲۱ شهریور در برج میلاد