سرطان علت اصلی مرگ و میر ناشی از بیماری­های مزمن است. ۳۰% انواع سرطان قابل پیشگیری است.با این حال  ۸٫۲  میلیون نفر در سال ۲۰۱۲ بر اثر سرطان جان خود را از دست داده­اند. این آمار ۲۱% کل تلفات ناشی از بیماری­های غیرواگیر را در برمی­گیرد. دو سوم سرطان­ها در کشورهای کم درآمد رخ      می­دهد. سرطان بیش از مجموع ایدز،سل و مالاریا قربانی می­گیرد.

سرطان به گروهی از بیماری­های گفته می­شود که می­تواند بخش­های مختلف بدن را درگیر کند. این بیماری می­تواند شامل تمورهای بدخیم و نئوپلاسم نیز شود. ویژگی مشخص کننده سرطان عبارت است از رشد غیرعادی سلول­ها در یک قسمت بدن و حمله به قسمت­های مجاور. زمانی که این سلول­ها به اندام­های دیگر نقل مکان کنند فرایند متاستاز یا دگردیسی انجام شده است. متاستاز علت اصلی مرگ به علت سرطان است.

با وجود آنکه تفاوت­های منطقه­ای جنسیتی درمورد الگوی گسترش سرطان وجود دارد اما به طور عمده شایع­ترین سرطان­ها عبارتند از:

  •       سرطان ریه: (۱٫۸ میلیون مورد جدید در سال ۲۰۱۲ تشخیص داده شده. ۱٫۴ گزارش مرگ در سال)
  •       سرطان معده: ( ۹۵۲۰۰۰ مورد تشخیص داده شده . ۷۳۷۰۰۰ گزارش مرگ در سال)
  •       سرطان کبد: (۷۸۲۰۰۰ مورد تشخیص داده شده. ۶۹۵۰۰۰ گزارش مرگ در سال )
  •       سرطان سینه (۱۷۰۰۰۰ مورد تشخیص داده شده .۴۵۸۰۰۰ گزارش مرگ در سال)

بیماری های غیر واگیر

سرطان : cancer
دیابت: diabetes
بیماری مغز و اعصاب : stroke
بیماری تنفسی : Asthma
بیماری قلبی : heart diseases
بیماری کلیوی: chronic kidney disease

آخرین مطالب

ابتلای ۱۱ درصدی ایرانیان بالای ۲۵ سال به «دیابت نوع ۲» سخنرانی آقای دکتر مسجدی دبیر کل شبکه ملی پیشگیری از بیماری های غیر واگیر در سمینار روز جهانی دیابت بازدید نماینده سازمان جهانی بهداشت از جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران برگزاری «بیستمین کنگره بین المللی تازه‌های قلب و عروق» در برج میلاد تهران لوپوس، بیماری ناخوانده در کمین سیگاری‌ها نشست مجمع عمومی «شبکه ملی بیماری‌های غیرواگیر» با حضور “نماینده سازمان جهانی بهداشت” در دفتر مرکزی «جمعیت» نشست رسمی کمیته طرح، برنامه و بودجه‌ «شبکه ملی پیشگیری بیماری‌های غیرواگیر» در دفتر مرکزی «جمعیت» نخستین نشست کمیته حمایت‌طلبی و جذب منابع «شبکه ملی بیماری‌های غیرواگیر» بازدید دکتر کمال اکبری معاون مشارکت های اجتماعی وزارت کشور از شبکه و دیدار با اعضای شبکه کارگاه اموزش راهکار های علمی و عملی ترک دخانیات در بیستمین کنگره تازه های قلب و عروق مورخ ۲۱ شهریور در برج میلاد