مالیات بر نوشابه مصرف این نوشیدنی را در مالزی کاهش خواهد داد

نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که با اعمال مالیات بر نوشابه، شهروندان مالزی مصرف خود را کاهش می‌دهند

با اعمال مالیات بر نوشیدنی‌های صنعتی حاوی قند از اول ماه جاری، بر اساس یک نظرسنجی مصرف این مواد به میزان ۵۰ % در میان شهروندان مالزیایی کاهش خواهد یافت.

در جریان این نظرسنجی که به همت نشریه Star و با همکاری انجمن بین المللی افکارسنجی YouGov انجام گرفت، مشخص شد ۵۹% از پاسخ‌دهندگان شامل ۱۰۲۲ نفر مصرف نوشابه را کاهش خواهد داد، همچنین ۱۳% مصرف کنندگان با تغییرات جدید، مصرف نوشابه را به طور کل متوقف خواهند کرد. علاوه بر این ۲۵% دیگر از افرادشرکت کننده در این نظرسنجی  بدون توجه به مالیات و اضافه قیمت، تغییری در مصرف نوشابه به وجود نخواهند آورد و تنها ۳% بیش از قبل نوشابه صرف خواهند کرد.

این نظرسنجی همچنین عادت‌های مربوط به مصرف نوشابه را مورد بررسی قرار داده است. بر این اساس ۶% از افراد در روز چندین نوبت نوشابه مصرف می‌کنند. ۸% دیگر مصرف نوشابه دریک نوبت در روز ثبت شده است در حالی که برای ۲۰% از افراد مصرف هفتگی نوشابه ثبت شده است.

در این نظرسنجی فقط ۳% از افراد شرکت کننده هیچ نمونه نوشابه مصرف نمی‌کردند.

این نظرسنجی همچنین نشان داد ۶۴% از شرکت‌کنندگان از اعلام دولت مبنی بر وضع مالیات مستقیم بر نوشیدنی‌های صنعتی شیرین‌شده به ازای ۴۰  سنت برای هر لیتر نوشابه آگاهی داشتند. اجرایی سازی این قانون پس از تعویق چند ماهه در تاریخ اول ژوئیه امسال انجام گرفت.

بنابر اظهارات وزیر اقتصاد و دارایی مالزی لیم گوآنگ اینگ مالیات ذکر شده مشمول نوشابه‌هایی خواهد شد که در هر ۱۰۰ میلی‌لیتر مقدار ۵ گرم یا بیشتر شکر داشته باشند.

در ژانویه سال جاری وزیر بهداشت لی بوون چی در گزارش خود ابراز امیدواری کرد که وضع مالیات بر نوشیدنی‌های صنعتی شیرین باعث کاهش مصرف آن‌ها شود.

در مالزی ابتلا به بیماری‌های چون دیابت و چاقی بر اثر مصرف مواد خوارکی حاوی قند یکی از معضلات نظام سلامت به حساب می‌آید.

دکتر لی در تشریح دلایل تصویب قانون وضع مالیات بر مصرف نوشیدنی‌های شیرین شده صنعتی می‌افزاید: « ما در منطقه بالاترین آمار چاقی را به خود اختصاص داده‌ایم. در واقع ما در اضافه وزن مدال طلا را در شرق آسیا داریم. همچنین شرایط فشار خون و دیابت در مالزی به هیچ عنوان ایده‌آل نیست. امیدواریم مردم دلایل این اضافه قیمت کالاهای آسیب‌رسان را درک کرده و بتوانیم نتایج خوبی از این طرح بگیریم.»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.