یک گرم طلای 18 عیار : ۱۱۰,۸۳۰ تومان
سکه تمام بهار : ۱,۰۸۴,۰۰۰ تومان
دلار: ۳,۵۱۶ تومان
یورو: ۳,۹۰۰ تومان

اشتراک خبر نامه

کد خبر: 698051
تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۳۰ تیر ۱۳۹۵ ۱۸:۵۴

۱۳ هدف کلی در سند ملی پیشگیری از بیماری های غیرواگیر

سرویس سلامت و پزشکی بی باک؛ بخش مهمترین عناوین:

10 MQ-3.jpg

کارشناس مدیریت اقتصاد دانشگاه شهیدبهشتی گفت: ۱۳ هدف کلی از جلمه ترک سیگار، اصلاح فعالیت فیزیکی و رژیم غذایی و کاهش میزان تصادفات، در سند ملی پیشگیری از بیماری های غیرواگیر لحاظ شده است.

به گزارش خبرنگار بی‌باک، دکتر علی عیوضی روز چهارشنبه در اولین نشست تخصصی اقتصاد پیشگیری در دیابت با اشاره به اهمیت سواد سلامت در اقتصاد سلامت، افزود: طی دو دهه اخیر الگوی بیماری ها به سمت بیماری های غیرواگیر تغییر یافته که یکی از دلایل آن افزایش طول عمر است ؛ سبک زندگی ناسالم مانند مصرف سیگار و رژیم غذایی اشتباه موجب بروز بیماری های قلبی و عروقی، سرطان و دیابت شده است.

وی ادامه داد: بار بیماری های غیرواگیر در جامعه ۸۰ درصد بوده و قابل توجه است ؛ بیش از ۸۰ درصد کل مرگ های ناشی از بیماری های غیرواگیر در کشورهای با درآمد پایین و متوسط اتفاق می افتد.

عیوضی یادآور شد: طبق توصیه سازمان جهانی بهداشت همه کشورها باید یک سند ملی پیشگیری از بیماری های غیرواگیر تهیه کنند که در سال ۹۴، این سند در ایران نیز تهیه شده و هدف ۱۰ ساله ای دارد تا میزان مرگ های ناشی از بیماری های غیرواگیر تا ۳۵ درصد کاهش یابد.

وی گفت: اقتصاد سلامت ، ترکیبی از اقتصاد و پیشگیری از بیماری ها است؛ دیابت یکی از این بیماری ها به شمار می رود که استراتژی سازمان جهانی بهداشت برای مقابله با آن ، ارتقای سلامت و کاهش نابرابری ها است. برای مقابله با بیماری ها در کشورهای جهان، انواع مطالعات اپیدمیولوژیک انجام می شود که متاسفانه در ایران توجه خاصی به آن نشده است.

این داروساز اضافه کرد: یکی از تصورهای اشتباه در جامعه در زمینه پیشگیری این است هزینه کمی برای پیشگیری انجام می شود اما فایده زیادی دارد درحالیکه برای بهره بردن از فایده بیشتر برای پیشگیری باید هزینه بیشتری انجام شود.

عیوضی تصریح کرد: متاسفانه فقط سه درصد بودجه سلامت صرف پیشگیری می شود که رقم کمی است.

لزوم انجام مداخلات برای کاهش مصرف سیگار

این داروساز گفت: در اروپا سالانه یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر بر اثر مصرف سیگار جان خود را از دست می دهند که این رقم در ایران ۶۳ هزار نفر است. برای مقابله با مصرف سیگار در جهان مداخلات زیادی از جمله افزایش مالیات سیگار انجام شده است.

عیوضی افزود: افزایش ۱۰ درصد قیمت سیگار موجب کاهش یک میلیون مرگ زودرس ناشی از سیگار در کشورهای اروپای غربی و آسیایی شده است.

وی خاطرنشان کرد: برخی مداخلات دیگر مانند ممنوعی تبلیغات در کشورها موجب صرفه جویی اقتصادی شده است ؛ وزارت بهداشت مساله ممنوعیت تبلیغات سیگار را رعایت می کند اما سایر مسائل در زمینه سیگار رعایت نمی شود.

برنامه ریزی برای کاهش ۵۰ درصدی مصرف قند و شکر در کشور

این داروساز گفت: یک سوم جمعیت اروپا فعالیت فیزیکی مناسبی ندارند و بار مالی این مساله ، ۱۵۰ تا ۳۰۰ دلار به ازای هر فرد در سال است. هزینه درمان چاقی نیز یک تا سه درصد هزینه های درمانی را شامل می شود.

عیوضی افزود: دالی DALY (مجموع سال های از دست رفته عمر در نتیجه مرگ زودرس و سپری شدن با معلولیت و ناتوانی) چاقی نیز ، ۸۰ دالی به ازای هر یکصد نفر است البته در این زمینه در ایران مطالعات خاصی انجام نشده است.

وی خاطرنشان کرد: البته در ایران برنامه های تغذیه ای در دست اجرا است و مقرر شده تا مصرف قند و شکر طی ۱۰ سال آینده توسط هر نفر تا ۵۰ درصد کاهش یابد .

رابطه بین بار بیماری ها و تصادف

این داروساز گفت: تصادف در کشور بخش قابل توجهی از بار بیماری ها در ایران را به خود اختصاص داده است؛ تعداد مرگ ناشی از تصادف در ایران ۳۰ تا ۳۵ نفر در هر یکصد هزار نفر است که این رقم در اروپا ۱۴ نفر است.

عیوضی افزود: متاسفانه در سند ملی پیشگیری از بیماری های غیرواگیر ۱۴۰۴ ، اعمال قانون بر سرعت خودروها، بستن کمربند و شرایط گرفتن گواهینامه و اتومبیل لحاظ نشده است.
تاثیر بیماری های روان بر کار و تولید

این داروساز گفت: بیماری های روان ۱۴ درصد کل بیماری های ایران را شامل می شوند ؛ در اروپا حدود ۲۰۰ میلیارد دلار برای اختلال اضطراب و افسردگی در سال صرف می شود.

عیوضی افزود: مداخلات برای بیماری های روان بهتر است از زمان کودکی انجام شود تا اثربخش تر باشد. با آموزش معلمان می توان ارجاع به موقع کودکان برای درمان بیماری های روان را داشت و از نظر اقتصادی نیز در هزنیه ها صرفه جویی می کند چراکه بیماری های روان تاثیر زیادی بر کار و تولید دارند. مبتلایان به افسردگی ، فرصت های کاری را از دست داده و دستمزد کمتری نیز دارند.


تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

ارسال نظر

کد امنیتی
کد جدید

نظر:
1000 کاراکتر

آمار و اطلاعات :
حاضرین آنلاین : ۵,۷۷۰ نفر
تعداد کل اخبار : ۵۶۳,۹۶۵ مورد